Historie společnosti

Vážení přátelé, milí čtenáři, některým z vás jistě připomene toto oslovení tradiční páteční novinkový e-mail.

Zde vás chci ale pozvat na samý počátek devadesátých let, kdy ještě internet neřádil a lidé hodně četli. V roce 1990 jsem rozpustil Audiovizuální studio Liberec, dal vale Plastimatu a začal se věnovat knihám. Občas mi někdo připomene prodejní stolky v podloubí před radnicí, stánek před vchodem na LVT 1990, prodej v Dunaji (6:00 – 19:00!!), prodejničku na Fügnerce nebo začátky v bývalé sběrně oprav obuvi a punčocháčů v.d. Obnova v Pražské ulici. Devadesátá léta byla krásná – vyšli „Černí baroni“, „Zbabělci“ nebo „Věčná Ambra“ a řada dalších titulů, které jsme si za „Komančů“ půjčovali přes noc nebo přepisovali.

Netrvalo dlouho a přes varování kolegů knihkupců jsem otevřel antikvariát, který se během několika let stal největším v Čechách. Záznamová služba antikvariátu se rychle stala pojmem. Také jste již dostali smsku nebo e-mail, že jsme pro vás vykoupili knihu, kterou jste dlouhou dobu sháněli? Netušili byste, jaký úspěch mají v Japonsku dětské knihy ilustrované Pacovskou, Kudláčkem, Zábranským nebo Millerem. Někteří japonští antikváři jeli poprvé do Evropy a do Česka jen kvůli nim!

Nástup internetu v polovině devadesátých let zapříčinil vznik první liberecké internetové kavárny, která i přes mnohé překážky funguje v malém dodnes. Její služby v posledních letech úspěšně doplňuje prodej vstupenek všech prodejních sítí. Vzápětí jsme zprovoznili e-shop na našich stránkách, kde pohodlně nakoupíte najednou nové i antikvární knihy. Pro zahraniční zákazníky umisťujeme vzácnější, staré knihy na portály ZVAB a AbeBooks.

Fenoménem činnosti knihkupectví se stala pravidelná, nedělní, loutková představení pro nejmenší. A je to radost vidět tříleté „špunty“ jak po pohádce kreslí výkresy a v týdnu kontrolují, jestli jejich dílo na nástěnce nechybí. V dalším případě se tito „špunti“ chlubí kamarádům s knížkami, které dostali za hezký výkres. Městu Liberec patří poděkování za dlouhodobou podporu nedělních pohádek. Populární je i náš dětský koutek v 1. patře knihkupectví i bojový kohout KOKO! Pěkná švanda také bývá vždy 30. prosince při dětském Silvestru, to se vyblbnou děti i dospěláci.

V naší prodejní galerii měli nejúspěšnější výstavy pánové Komárek, Horníček, Novotný, Pokorný, Tamchyna a velký ohlas vzbudila výstava lahůdkových smutečních oznámení. Rád vzpomínám také na besedy s autory – jen namátkou: Lustig, Vaňková, Hercíková, Brycz, Wernisch – i zde patří poděkování městu Liberec za podporu.

Děkuji vám všem, kteří nás navštěvujete, ať již jdete pro novou nebo starší knížku, na internet, na pohádku nebo jen tak posedět do naší Respekt kavárny! Děkuji také členům našeho klubu za vytrvalý zájem o krásné knihy!

Váš knihkupec Jaroslav Fryč

Kde nás najdete

Pražská 14

Liberec 1

460 01

 

 

Otevírací doba

Po–Pá: 9:00–17:00

So: 9:00–13:00

Ne: ZAVŘENO

 

Kontaktujte nás

Mobil: 602 411 311

Knihkupectví 

Tel: +420 485 105 243 

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Antikvariát

Tel: +420 485 105 755

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.