Nejoblíbenější regionální knihy
12 nejoblíbenějších knih o našem kraji + naše tipy nakonec
Liberecký kraj má řadu mimořádných autorů a vydavatelů a nabídka knih o Jizerských horách, Českém ráji, Liberci, Jablonci a dalších místech je tradičně velmi pestrá a většinou i velmi kvalitní.
Letošní podzim byl však mimořádný i vzhledem k tomuto vysokému standartu a zákazníci Knihkupectví Fryč mají tak z čeho vybírat.
O pomyslné první místo nejoblíbenější letošní regionální knihy soupeří hned tři tituly:
Mapy Jizerskýh hor, pak Příběhy skalních vyhlídek Českého ráje a do třetice kniha Jeskyně a doly Jizerských hor.
1. Lieberec
Jedinečný autorský průvodce, díky kterému nahlédnete pod povrch města Liberec. Pod povrch míst známých i méně známých. Ať v Liberci chcete strávit víkend, týden nebo celý život, tato kniha bude vaším jedinečným společníkem.
Více informací...
2. Jiří Jiroutek: Už nejdu do Ještědu
Demolice cenné stavby, architektonicky mimořádného obchodního domu Ještěd zapůsobila na fotografa J. Jiroutka mimořádně silně. Jak sám říká, hledal způsob, jak se s touto změnou vyrovnat - a výsledkem je obrazová publikace, která je skutečnou poctou této bohužel zmizelé stavbě.
Více informací...
3. Petra Laurin: Recepty Němců z Jizerských hor
Kniha se smutným začátkem a šťastnějším koncem: Její kořeny sahají do internačního tábora v Rýnovicích, kde byli shromažďováni vyhánění Němci. V podmínách hladu bylo tématem hovoru jídlo - a vznikly tak i zápisy místních receptů. Ty se po desítkách let staly zdrojem pro krásnou, takřka dárkově vypravenou dvojjazyčnou kuchařku, která navíc obsahuje dobové souvislosti a zajímavosti z dávného Jablonce a Jablonecka.
Více informací...
4. M. Řeháček & J. Pikous: Příběhy skalních vyhlídek Českého ráje.
Z rozhledny na vyhlídku, z věže na skálu! Po loňském mimořádném úspěchu knihy Příběhy rozhleden Českého ráje se oblíbená dvojice autorů Marek Řeháček a Jan Pikous pustila cestou necestou znovu po místech krásných výhledů. Kniha je popisuje současnost i minulost Českého ráje sosobitým tuláckým nadhledem.
Více informací...
5. Mapy Jizerských hor
Kniha určená pro zájemce o mapy, kartografii, místopis, historii.
Kniha pro milovníky Jizerských hor.
Kniha ukazuje dávné Jizerské hory a jejich podobu na starých mapách.
Velkoformátová publikace na křídovém papíře s desítkami ukázek starých map a fotografiemi.
Více informací...
6. Marek Řeháček: Krajina skal - toulání lužickými horami
Publikace Toulání Lužickými horami - kniha první nazvaná Krajina skal vznikala dlouhých 25 let. Roku 1995 totiž začal autor textu Marek Řeháček „šmejdit“ společně s výtvarníkem Petrem Ferdyšem Poldou v krajině Hrádecka a Žitavska. Fascinace Knihou o Jizerských horách od Míly Nevrlého je tehdy vábila k nalezení „vlastní“ nepopsané krajiny a nalezení jejího příběhu. Zvláště Hrádecko se ukazovalo v těch letech jako velmi příhodné pro takovéto divoké bádání. Šlo o krajinu tehdy až unikátně opomíjenou všemi vlastivědci. Krůček po krůčku se tak s výraznou pomocí města Hrádku nad Nisou a řady zdejších nadšenců dařilo nacházet její minulost...
Více informací...
7. Ročenka jizersko-ještědského horského spolku 2019
Novinky a zajímavosti, výzkumy a nové objevy - více než dvacet článků o Jizerských horách, Ještědském hřebeni a okolí.
Z obsahu:
Tesařovský kostel
Stará acetylenová plynárna v Hejnicích
Bezzásahová území v Jizerských horách
Rohanský kámen na Ještědu
Bobová dráha v Liberci
a další články, texty a fotografie
Více informací...
8. Ivan Rous: Jeskyně a doly Jizerských hor
Autor textů a fotografií Ivan Rous s nesmírnou pečlivostí prošel, prolezl a propátral celé Jizerské hory a i díky spolupráci s geology a jeskyňáři vznikla kniha, jaká tu dosud nebyla. Popisuje nejen kamenný svět, ale i historické souvislosti a zajímavosti.
Více informací...
9. A. Kutinová & M. Kubátová: Krakonošův rok
Nahlédneme do života krkonošských horalů, poznáme jejich zvyky, moudrosti a také svérázný humor. Překrásné příběhy našich prapředků a způsob, jakým řešili každodenní svízele, jak si užívali radosti, jak viděli svět okolo sebe, to vše má v naší době obzvláštní půvab.
Na více než dvoustech stranách najdete i reprodukce lidového umění z fondů Krkonošského muzea v Jilemnici. Kniha je ilustrována dřevoryty naší přední výtvarnice Zdeny Kabátové-Táborské, jejíž tvorba je inspirována právě lidovou grafikou.
Více informací...
10. Liberecká továrna na automobily
V roce 2018 uplynulo 111 let od založení liberecké manufaktury RAF. Její historie nebyla nedlouhá, přesto je významná. Kupříkladu je jasným důkazem, že naši lidé měli k automobilům vždy blízko a jejich šikovné ruce vždy pracovali ve všech koutech země. Sláva patří všem průkopníkům automobolismu - malá liberecká značka je toho zářným příkladem.
Více informací...
11. Marek Rubáš: Přírodní klenoty Podještědí
Kniha s jedinečnými tipy na desítky výletů.
Praktický průvodce i zajímavá populárně naučná kniha. Pokud rádi vyrážíte do přírody, tento popis nádherné krajiny Podještědí s mimořádně dobře sestavenou fotografickou, textovou a mapovou částí se stane vašim častým společníkem.
V knize je popsáno několik set přírodních zajímavostí mezi Turnovem, Libercem, Jablonným v Podještědí a Mnichovým Hradištěm. Najdete v ní také téměř osm set barevných fotografií.
Více informací...
12. Doktor Kittel
Kniha obsahuje kompletní soubor lidových vyprávění německých obyvatel Jablonecka, jež byly od časů „zázračného doktora Jizerských hor“ o této postavě napsány. Doplňuje je i několik textů českých. Pověsti jsou zajímavé šíří záběru, protože díky němu je dobře patrné, jak se v průběhu doby pohled na postavu doktora Kittela proměňoval. Z textů vyzařuje atmosféra zdejšího kraje na jazykovém rozhraní, tedy to, čemu dnes tak rádi říkáme genius loci. Ozřejmují, jak se tradice českých a německých obyvatel vzájemně prolínaly a obohacovaly, přes veškerou snahu se odlišit. Čtenář v knize nenajde jen adaptace lidových vyprávění, ale také doplňující informace v podobě poznámek, vysvětlivek, soupisu literatury o doktoru Kittelovi a dalších textů. Z německých pramenů přeložila Kateřina Šidlofová, ilustroval Petr Korunka.
Více informací...
A nášeTIPY na konec:
Jizerské hory - o historii a umění do roku 1813
Snad žádné hory Čechách, ale možná i v Evropě se nemohou pochlubit tak výpravnou a podrobnou knižní řadou, jakou vydává Roman Karpaš. Po třech přírodopisných svazcích vychází dosud nejpodrobnější kniha o historii Jizerských hor. Lze ji přirovnat k tak oblíbené Knize o Liberci: Je podobného formátu a také obsahuje stovky fotografií, map a ilustrací.
Více informací...
Miloslav Nevrlý, Roman Karpaš: Jizerské hory na starých diapozitivech
Unikátní barevné diapozitivy a mimořádné texty Miloslava Nevrlého z nejznámějších a nejkrásnějších míst české i polské části Jizerských hor nás přenesou do doby na rozhraní padesátých a šedesátých let, doby hlubokých a zdravých lesů, kdy se člověk ještě mohl hodiny toulat o samotě mezi skalami a srázy. Zachyceno je i mnoho již neexistujících pomníčků a loveckých chat.