Nejoblíbenější regionální knihy

12 nejoblíbenějších knih o našem kraji + naše tipy nakonec

Liberecký kraj má řadu mimořádných autorů a vydavatelů a nabídka knih o Jizerských horách, Českém ráji, Liberci, Jablonci a dalších místech je tradičně velmi pestrá a většinou i velmi kvalitní.
Letošní podzim byl však mimořádný i vzhledem k tomuto vysokému standartu a zákazníci Knihkupectví Fryč mají tak z čeho vybírat.
O pomyslné první místo nejoblíbenější letošní regionální knihy soupeří hned tři tituly:
Mapy Jizerskýh hor, pak Příběhy skalních vyhlídek Českého ráje a do třetice kniha Jeskyně a doly Jizerských hor.

 


1. Lieberec

Jedinečný autorský průvodce, díky kterému nahlédnete pod povrch města Liberec. Pod povrch míst známých i méně známých. Ať v Liberci chcete strávit víkend, týden nebo celý život, tato kniha bude vaším jedinečným společníkem.

 

 

 

 

 Více informací...


2. Jiří Jiroutek: Už nejdu do Ještědu

Demolice cenné stavby, architektonicky mimořádného obchodního domu Ještěd zapůsobila na fotografa J. Jiroutka mimořádně silně. Jak sám říká, hledal způsob, jak se s touto změnou  vyrovnat - a výsledkem je obrazová publikace, která je skutečnou poctou této bohužel zmizelé stavbě.

 

 

 

 Více informací...


3. Petra Laurin: Recepty Němců z Jizerských hor

 Kniha se smutným začátkem a šťastnějším koncem: Její kořeny sahají do internačního tábora v Rýnovicích, kde byli shromažďováni vyhánění Němci. V podmínách hladu bylo tématem hovoru jídlo - a vznikly tak i zápisy místních receptů. Ty se po desítkách let staly zdrojem pro krásnou, takřka dárkově vypravenou dvojjazyčnou kuchařku, která navíc obsahuje dobové souvislosti a zajímavosti z dávného Jablonce a Jablonecka.

 

 Více informací...


4. M. Řeháček & J. Pikous: Příběhy skalních vyhlídek Českého ráje.

Z rozhledny na vyhlídku, z věže na skálu! Po loňském mimořádném úspěchu knihy Příběhy rozhleden Českého ráje se oblíbená dvojice autorů Marek Řeháček a Jan Pikous pustila cestou necestou znovu po místech krásných výhledů. Kniha je popisuje současnost i minulost Českého ráje sosobitým tuláckým nadhledem.

 

 

 

 Více informací...


 5. Mapy Jizerských hor

Kniha určená pro zájemce o mapy, kartografii, místopis, historii.
Kniha pro milovníky Jizerských hor.
Kniha ukazuje dávné Jizerské hory a jejich podobu na starých mapách.

Velkoformátová publikace na křídovém papíře s desítkami ukázek starých map a fotografiemi.

 

 

 

Více informací...


6. Marek Řeháček: Krajina skal - toulání lužickými horami

Publikace Toulání Lužickými horami - kniha první nazvaná Krajina skal vznikala dlouhých 25 let. Roku 1995 totiž začal autor textu Marek Řeháček „šmejdit“ společně s výtvarníkem Petrem Ferdyšem Poldou v krajině Hrádecka a Žitavska. Fascinace Knihou o Jizerských horách od Míly Nevrlého je tehdy vábila k nalezení „vlastní“ nepopsané krajiny a nalezení jejího příběhu. Zvláště Hrádecko se ukazovalo v těch letech jako velmi příhodné pro takovéto divoké bádání. Šlo o krajinu tehdy až unikátně opomíjenou všemi vlastivědci. Krůček po krůčku se tak s výraznou pomocí města Hrádku nad Nisou a řady zdejších nadšenců dařilo nacházet její minulost...

 

 Více informací...


7. Ročenka jizersko-ještědského horského spolku 2019

Novinky a zajímavosti, výzkumy a nové objevy - více než dvacet článků o Jizerských horách, Ještědském hřebeni a okolí.

Z obsahu:
Tesařovský kostel
Stará acetylenová plynárna v Hejnicích
Bezzásahová území v Jizerských horách
Rohanský kámen na Ještědu
Bobová dráha v Liberci
a další články, texty a fotografie

 

 Více informací...


8. Ivan Rous: Jeskyně a doly Jizerských hor

Autor textů a fotografií Ivan Rous s nesmírnou pečlivostí prošel, prolezl a propátral celé Jizerské hory a i díky spolupráci s geology a jeskyňáři vznikla kniha, jaká tu dosud nebyla. Popisuje nejen kamenný svět, ale i historické souvislosti a zajímavosti.

 

 

 

Více informací...


9. A. Kutinová & M. Kubátová: Krakonošův rok

Nahlédneme do života krkonošských horalů, poznáme jejich zvyky, moudrosti a také svérázný humor. Překrásné příběhy našich prapředků a způsob, jakým řešili každodenní svízele, jak si užívali radosti, jak viděli svět okolo sebe, to vše má v naší  době obzvláštní půvab.
Na více než dvoustech stranách najdete i reprodukce lidového umění z fondů Krkonošského muzea v Jilemnici. Kniha je ilustrována dřevoryty naší přední výtvarnice Zdeny Kabátové-Táborské, jejíž tvorba je inspirována právě lidovou grafikou.

 Více informací...


10. Liberecká továrna na automobily

V roce 2018 uplynulo 111 let od založení liberecké manufaktury RAF. Její historie nebyla nedlouhá, přesto je významná. Kupříkladu je jasným důkazem, že naši lidé měli k automobilům vždy blízko a jejich šikovné ruce vždy pracovali ve všech koutech země. Sláva patří všem průkopníkům automobolismu - malá liberecká značka je toho zářným příkladem.


 

 Více informací...


11. Marek Rubáš: Přírodní klenoty Podještědí

Kniha s jedinečnými tipy na desítky výletů.
Praktický průvodce i zajímavá populárně naučná kniha. Pokud rádi vyrážíte do přírody, tento popis nádherné krajiny Podještědí s mimořádně dobře sestavenou fotografickou, textovou a mapovou částí se stane vašim častým společníkem.

V knize je popsáno několik set přírodních zajímavostí mezi Turnovem, Libercem, Jablonným v Podještědí a Mnichovým Hradištěm. Najdete v ní také téměř osm set barevných fotografií.


 Více informací...


12. Doktor Kittel

Kniha obsahuje kompletní soubor lidových vyprávění německých obyvatel Jablonecka, jež byly od časů „zázračného doktora Jizerských hor“ o této postavě napsány. Doplňuje je i několik textů českých. Pověsti jsou zajímavé šíří záběru, protože díky němu je dobře patrné, jak se v průběhu doby pohled na postavu doktora Kittela proměňoval. Z textů vyzařuje atmosféra zdejšího kraje na jazykovém rozhraní, tedy to, čemu dnes tak rádi říkáme genius loci. Ozřejmují, jak se tradice českých a německých obyvatel vzájemně prolínaly a obohacovaly, přes veškerou snahu se odlišit. Čtenář v knize nenajde jen adaptace lidových vyprávění, ale také doplňující informace v podobě poznámek, vysvětlivek, soupisu literatury o doktoru Kittelovi a dalších textů. Z německých pramenů přeložila Kateřina Šidlofová, ilustroval Petr Korunka.

 Více informací...


A nášeTIPY na konec:

 

Jizerské hory - o historii a umění do roku 1813

Snad žádné hory Čechách, ale možná i v Evropě se nemohou pochlubit tak výpravnou a podrobnou knižní řadou, jakou vydává Roman Karpaš. Po třech přírodopisných svazcích vychází dosud nejpodrobnější kniha o historii Jizerských hor. Lze ji přirovnat k tak oblíbené Knize o Liberci: Je podobného formátu a také obsahuje stovky fotografií, map a ilustrací.

 

 

 

Více informací...


Miloslav Nevrlý, Roman Karpaš: Jizerské hory na starých diapozitivech

Unikátní barevné diapozitivy a mimořádné texty Miloslava Nevrlého z nejznámějších a nejkrásnějších míst české i polské části Jizerských hor nás přenesou do doby na rozhraní padesátých a šedesátých let, doby hlubokých a zdravých lesů, kdy se člověk ještě mohl hodiny toulat o samotě mezi skalami a srázy. Zachyceno je i mnoho již neexistujících pomníčků a loveckých chat.

 

 Více informací... 

Kde nás najdete

Pražská 14

Liberec 1

460 01

 

 

 

 


 

 

Otevírací doba

OBVYKLÁ OTEVÍRACÍ DOBA

Po–Pá: 900–1800

So: 900–1800

Ne: 1400–1800

VÝDEJNA VSTUPENEK

JE O VÍKENDU UZAVŘENA!

 

Kontaktujte nás

Knihkupectví 

Tel: +420 485 105 243 

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Antikvariát

Tel: +420 485 105 755

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 


Jeden dům, deset zákoutí, desetitisíce knih. . .