Mapy Jizerských hor a knihy Ivana Rouse
Ivan Rous (editor), Jiří Šmída a kolektiv: Mapy Jizerských hor
Kniha určená pro zájemce o mapy, kartografii, místopis, historii.
Kniha pro milovníky Jizerských hor.
Kniha ukazuje dávné Jizerské hory a jejich podobu na starých mapách.
Velkoformátová publikace na křídovém papíře s desítkami ukázek starých map a fotografiemi.
Z obsahu - stručné doprovodné texty:
Datování starých map
Dálkové trasy
Zobrazování státní hranice na mapách
Staré mapy v digiálním prostředí
Geologické a důlní mapy
Jizerka
Velká Jizera
Nové Město pod Smrkem
Matouschkovy mapy
Mapa Frýdlantského panství 1660
a mnoho dalších
Co říkají o knize a mapách autoři?
Staré mapy patří ke kulturnímu bohatství každého národa. Vzhlížíme k nim s respektem, který v nás budí jejich stáří, předpokládaná finanční hodnota, ale především tajemství jejich vzniku, účelu a obsahu, který byl nezřídka zapomenut. Stejně jako každá kniha, výtvarné či architektonické dílo, i mapa nabízí svým čtenářům a uživatelům možnosti odkrývat příběhy uváděné někdy v náznacích či zcela přímočaře. Pozornému a poučenému čtenáři starých map se nabízí bohaté množství informací o geografii, vazbách a vztazích, významech a hodnotách prvků krajiny v podobě, v jaké ji již nepoznáváme.
Kniha je dvojjazyčná s českými a polskými texty.
Další pozoruhodné knihy Ivana Rouse v našem knihkupectví
Ivan Rous(foto: Bořivoj Černý)
Jeskyně a doly Jizerských hor
Kniha představuje souhrnný pohled na problematiku podzemních objektův Jizerských horách. Je rozdělena na tři částivěnované jeskyním, hornictví a vodovodním štolám.
Postindustriál
Kniha o průmyslovém dědictví Liberecka, Jablonecka, Frýdlantska, Hrádecka a Jizerských hor přináší malý vhled do souboru regionálního průmyslového dědictví s přesahy do sousedních států. Netvoří ho pouze stavby, stroje a jejich výsledky, ale též sociokulturní vrstvy v podobě artefaktů, nehmotných myšlenek a svědectví. Při jejich dokumentaci jsme se stále více dostávali na stranu odvrácenou od industriálu. Tímto způsobem přirozeně vznikly kapitoly o postindustriálu, který jsme si definovali jako opuštěné stopy průmyslové činnosti. Podobně jako mizí industriální dědictví, mizí i živý a stále inspirativní postindustriál. Nekladli jsme si za cíl zmapovat osudy všech továren, ale vybírali jsme z více než sto dvaceti objektů tak, abychom vytvořili dokument o současnosti průmyslových objektů i postindustriálních ruin. Kniha představuje nahlédnutí do přibližně šedesáti míst a objektů. Některé kapitoly jsou zpracovány pro region vůbec poprvé.
Liberecké podzemí