Kniha roku Libereckého kraje

Sedm mimořádných knih a jedna drobná zajímavost z Frýdlantska.

Výsledky čtvrtého ročníku soutěže Kniha roku Libereckého kraje se představují!

Od 29. června známe nejzajímavější knihy z našeho kraje díky soutěži, kterou organizuje Liberecký kraj a která nemá v České republice obdoby. Význam těchto knih přesahuje hranice kraje a mohou inspirovat laické i odborné čtenáře, autory i autorky, vydavatele i starost(k)y obcí, měst a městeček z celé České republiky.

 


Kategorie Odborná a populárně naučná literatura

Jaroslav Panáček & kol.: Požár města Česká Lípa v roce 1820

"Jedna velká historická událost takto skvěle zpracovaná ukazuje osudy obyčejných lidí. Místní spolek odvedl práci hodnou vědeckého pracoviště a zavedeného nakladatelství." Jiří Padevět, spisovatel a nakladatel, člen poroty

 Pomyslným i skutečným završením úspěšné loňské výstavy Zrcadla do minulosti se stala kniha Požár města Česká Lípa v roce 1820. Publikace však přináší mnohem více než jenom kompletní výstavu v tištěné podobě. Již od počátku byla zamýšlena jako příležitost nejenom z několika úhlů pohledu podrobně popsat osudný požár 12. května 1820, ale především barvitěji ho zasadit do širších souvislostí celkové historie a stavebního vývoje města. A zároveň, často v unikátní detailní nebo poprvé publikované podobě, komplexně seznamuje čtenáře se souvisejícími ikonografickými a obrazovými prameny. V neposlední řadě publikováním edičních přepisů dobových literárních a úředních písemností přibližuje atmosféru a ducha doby, kdy město muselo jako Fénix vstát z popela. Brožovaná, 239 stran + mapa.

VÍCE INFO, OBJEDNAT


Kategorie Beletrie a poezie:

Pavel Novotný: Zápisky z garsonky

Kniha svým dějem a proudem událostí může zaujmout i čtenáře, který poezii jinak nevyhledává. Z textu zní zvláštní půvab vzpomínek. Půvab pohledu na dětství a mládí, na Liberec minulých let, to vše činí z této knihy a z navazující knihy Dědek téhož autora mimořádný čtenářský zážitek.

 Poetický cyklus Zápisky z garsonky je neskrývaně autobiografický – garsonka, kterou obývá malý chlapec spolu s invalidní matkou, je plná knih, gramodesek a matčiných svobodomyslných přátel. Protipól bezpečného, avšak křehkého světa panelákového bytu na libereckém kopci tvoří mocný, chladný řád v domě prarodičů pod kopcem. Jednoznačný a neproblematický vesmír dítěte se postupem času smršťuje; přichází nevyhnutelný zápas o identitu a životní prostor – zprvu v náznacích, později se vší naléhavostí. Hledání rovnováhy mezi volností a disciplínou, mezi „nahoře" a „dole", mezi vášní a nadhledem a v neposlední řadě i mezi tragédií a groteskou můžeme sledovat jak v jednotlivých drobných příbězích, tak v rovině jazykové. Brožovaná, 96 stran.

VÍCE INFO, OBJEDNAT


Kategorie Literatura pro děti a mládež, učebnice

Eva Koudelková: Doktor Kittel

Kniha pro celou rodinu. Kniha o mimořádné osobnosti z dějin zemí Koruny české, kterou byste měli poznat. Tato kniha se k tomu skvěle hodí.

 Kniha obsahuje kompletní soubor lidových vyprávění německých obyvatel Jablonecka, jež byly od časů „zázračného doktora Jizerských hor“ o této postavě napsány. Doplňuje je i několik textů českých. Pověsti jsou zajímavé šíří záběru, protože díky němu je dobře patrné, jak se v průběhu doby pohled na postavu doktora Kittela proměňoval. Z textů vyzařuje atmosféra zdejšího kraje na jazykovém rozhraní, tedy to, čemu dnes tak rádi říkáme genius loci. Ozřejmují, jak se tradice českých a německých obyvatel vzájemně prolínaly a obohacovaly, přes veškerou snahu se odlišit.  Z německých pramenů přeložila Kateřina Šidlofová, působivě ilustroval Petr Korunka. Vázaná, 152 stran.

 

VÍCE INFO, OBJEDNAT


Kategorie Umělecká monografie a výtvarná publikace

Petra Šternová: Jakob Schmeissner – Z mého života a tvorby

 "Ta kniha je skvělá, protože přináší odborný pohled na život a dílo architekta, který svými stavbami výrazně zasáhl do tváře nejen Liberce a Libereckého kraje, ale i Norimberku. Tento kritický katalog jeho díla s edicí vlastního Schmeissnerova deníku je navíc ve skvělé knižní úpravě." Mgr. Petr Freiwillig Ph.D., historik, publicista a památkář

 Tvorba Jakoba Schmeißnera zahrnuje pestrou přehlídku různých typů staveb. Nalezneme v ní jak bytové domy, hospodářské stavby, společenské objekty, školy, školky, rozhledny, tak i duchovní a funerální stavby, zdravotnická zařízení a v neposlední řadě i továrny, elektrárny a mosty. Mezi nejvýznamnější Schmeißnerovy realizace v Čechách můžeme zařadit především zaměstnanecké sídliště Liebiegovo město v Liberci, jehož zadavatelem byl právě Theodor Liebieg ml. Zajímavé jsou také jím navržené stavby v Českém Dubu, jedná se o dětský domov v zámeckém areálu, hospodářský dvůr a několik obytných domů. Brožovaná, 343 stran.

 VÍCE INFO, OBJEDNAT

Cena čtenářů - on-line hlasování

Heřmanice v čase – tady jsme doma!

 Kniha či fotoalbum dokumentuje obec a její části od vzniku r. 1375 až do současnosti. Významnou částí je přeložená kronika obcí Heřmanice a Kristiánov a získané dokumenty od původních obyvatel obce. Tyto dokumenty získávala obec dlouhou řadu let formou darů, na burzách, nákupem... nejen v České republice, ale i v zahraničí. Kniha popisuje a mapuje konkrétní události v obci a v jejím okolí. Připomíná zapomenutý život zdejšího kraje z důvodu nuceného odsunu místního obyvatelstva, které bylo po roce 1945 nahrazeno přistěhovalci z vnitrozemí. Tímto krokem byla přerušena dlouhá historie obce. Význam knihy je v připomenutí mimořádných krizových událostí a v ucelené sbírce obnovených zapomenutých a poškozených fotografií, map a dalších tiskovin pro budoucí generace.

VÍCE INFO, OBJEDNAT


Zvláštní ceny poroty

Petr Vondřich & blog Jizerské ticho:  Lieberec

Jak propojit historii a 21. století? Jak představit stotisícové město? Osobním pohledem a skvělou grafickou úpravou. Kniha by mohla inspirovat nejednoho autora, nejedno město, které chce být poznáno.

 Jedinečný autorský průvodce, díky kterému nahlédnete pod povrch města Liberec. Pod povrch míst známých i méně známých. Ať v Liberci chcete strávit den, týden nebo celý život, tato kniha bude vaším jedinečným společníkem.

V knize Lieberec najdete mimořádné stavby, poznáte díky ní zajímavé lidi. Kavárny a restaurace. Ale i design a současné trendy a zajímavé místní obchůdky. Dostanete tipy na procházky a výlety po okolí. Navíc má kniha Lieberec velmi zajímavou typografickou úpravu s uměleckými fotografiemi. Brožovaná, 124 stran.

VÍCE INFO, OBJEDNAT

Petra Laurin: Humor Němců Jizerských hor

Jméno vydavatele hovoří výstižně: Dům česko-německého porozumění. A právě v hledání porozumění skrze vzpomínky, skrze humor a třeba i skrze zapsané recepty dávných kuchařek spočívá význam těchto knih. Tyto knihy charakterizuje pečlivost a přirozenost a i díky tomu mohou zaujmout všechny zájemce o česko-německý svět.

Ze vzpomínek Heinze Wendta a Christy Petráskové.

Ztrácející se stopy českých Němců z Jizerských hor postupně poodkrývá edice Domu česko-německého porozumění. Po osudech souvisejících s odsunem a gurmánských zvyklostech dává nyní nahlédnout na způsob jejich žertování. Jaké vtipy kolovaly mezi někdejšími obyvatel Sudet? Drsné i laskavé. Takové, jaký byl i tehdejší život místních lidí. Ze střípků složených pomocí pamětníků se tak vykořeněné pohraničí proměňuje v pestrý obraz krajiny, kterou si nelze než zamilovat. Brožovaná, 100 stran.

 VÍCE INFO, OBJEDNAT

Zvláštní cena poroty byla knize Humor Němců z Jizerských hor udělena i v souvislosti s předchozími knihami tohoto autorského kolektivu: Osudy Němců a Recepty Němců z Jizerských hor.

 

 

 

 

 

 

VÍCE INFO, OBJEDNAT        VÍCE INFO, OBJEDNAT

 


Kategorie Cena za knihu o obci

Pavel Jakubec a kolektiv: Pěnčín - život mezi Ještědem a Jizerou

Je mnoho možností, jak zpracovat knihu o obci. Jednou z nejtěžších  ale i nejzajímavějších možností je velmi pečlivě sestavit velmi podrobnou publikaci. Spojit důslednost historiků s náročným sběrem dokumentů a fotografií.

Podrobná a poutavá monografie o dějinách obce v Pojizeří i s jeho místními částmi: Vitanovicemi, Albrechticemi, Zásadou, Kamením, Červenicí a Střížovicemi. Základní struktura knihy Pěnčín. Život mezi Ještědem a Jizerou je chronologická. Začíná archeologií a končí v současné době. Nosné kapitoly se ale košatí do vybraných témat, ať jsou jimi církevní dějiny oblasti Pěnčínska, historie kaplí i drobných sakrálních památek, školství, vzpomínky na bohatou spolkovou činnost, anebo pro Pěnčín tolik důležitý sport. Specifika a zajímavosti jsou mezi kapitoly vkládány jako graficky odlišný bonus. Můžeme se těšit na první publikovaný rozbor tragické nehody letounu MiG-15 v dubnu 1962, vzpomeneme na osudy hajného Vojtěcha Čermáka, který zemřel rukou vraha ve zdejších lesích, ale své místo zde mají také dramatické události závěru druhé světové války, divoká 50. léta poznamenaná vyháněním lidí z usedlostí, které jejich rodiny po staletí obhospodařovaly, i úspěchy druhé poloviny 20. století, mezi které bezpochyby patří činnost šlechtitelské stanice jablek nebo plemenný chov prasnic ve Vitanovicích. Nezapomínáme ani na významné rodáky a obyvatele zdejších osad, mezi nimiž vyniká postava konstruktéra Václava Laurina. Mnohá jména vynikajících osobností ovšem budou překvapením. Jejich činy zapadaly prachem desetiletí a znovu ožívají na stranách knihy. Vázaná, 287 stran.

VÍCE INFO, OBJEDNAT


Oceněná osobnost

Za mimořádný přínos v oblasti literatury byla oceněna Věra Vohlídalová. Knihovnice, dlouholetá ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci a iniciátorka vzniku nové moderní budovy této knihovny, která je jedinečná i v evropském kontextu.

Kde nás najdete

Pražská 14

Liberec 1

460 01

 

 

 

 


 

 

Otevírací doba

OBVYKLÁ OTEVÍRACÍ DOBA

Po–Pá: 900–1800

So: 900–1800

Ne: 1400–1800

VÝDEJNA VSTUPENEK

JE O VÍKENDU UZAVŘENA!

 

Kontaktujte nás

Knihkupectví 

Tel: +420 485 105 243 

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Antikvariát

Tel: +420 485 105 755

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 


Jeden dům, deset zákoutí, desetitisíce knih. . .